Yak Prosto

Корисний сайт
Як позбутися нервових звичок?

Як позбутися нервових звичок?

Поділитися:

Нав’язливі звички можуть бути як ознакою простої перевтоми і стресу, так і серйозних нервових розладів. Дізнайтесь, як позбутися нервових звичок?

Як позбутися нервових звичок?
Як позбутися нервових звичок?

Ви постійно притоптує ногою, накручуєте волосся на палець, часто моргаєте, мотаєте головою, кусаєте нігті, клацаєте суглобами пальців, здираєте шкіру, обкушуєте і облизуєте губи, потискаєте плечима або торкаєтеся підборіддя? Пора позбуватися від цих звичок, адже деякі з них можуть принести вам шкоду.

Як з’являються нервові звички і якими вони бувають?

Дослідження такої поведінки, як правило, зосереджені тільки на важких стадіях цих звичок. Вони є ознаками нейроповедінкових розладів, наприклад аутизму і синдрому Туретта.

Хоча б одна нав’язлива звичка є у кожної людини. Деякі навіть не здогадуються про її існування.

Вчені поділяють нервові звички на три групи:

1 Стандартні повторювані дії, які полягають в швидких рухах різних частин тіла, покашлюванні, шмигання носом. У цьому випадку людина відчуває реальну потребу виконати дію.

2 Стереотипія – несвідоме повторення будь-яких рухів, наприклад розгойдування тіла з боку в бік, постукування пальців або посмикування ніг.

3 Нав’язливі дії, що ведуть до самоушкодження. До цієї групи належать звичка кусати нігті, здирати шкіру, висмикувати волосся.

«Всі нав’язливі дії зароджуються в базальних ядрах – в області головного мозку, яка відповідає за рухові функції людини», – розповідає Алі Матті (Ali Mattu), клінічний психолог медичного центру Колумбійського університету, що спеціалізується на нав’язливих діях, що ведуть до самоушкодження.

У стресовій або незнайомій ситуації базальні ядра відбирають базові рухи, запам’ятовують їх і формують звичку.

Через це ми можемо мати одну відповідь на схожі ситуації і виконуємо певні дії на автоматі.

Більшість нервових звичок формується в дитячому віці. За винятком дітей, хворих на аутизм, які багато переростають такі звички, як кривляння або хитання головою. Відбувається це через те, що з віком ми починаємо усвідомлювати свою поведінку, емоції та почуття.

Однак людина може просто адаптувати свою звичку під дорослий світ і навчитися її приховувати. Наприклад, потреба широко відкривати рот або кусати губи може спричинити за собою пристрасть до жувальної гумки.

Як позбутися нервових звичок?

Більшість не намагається позбутися від нервових звичок і не бачить в них нічого поганого. Допомога потрібна тоді, коли поведінка заважає нормально жити і спілкуватися з іншими людьми. Хитання шиєю може привести до проблем з хребтом, здирання шкіри – до шрамів, а нервове поклацування ручкою – до втрати роботи мрії ще на стадії співбесіди.

Даг Вудс (Doug Woods), професор психології в Університеті Маркетті, вивчає нав’язливі дії і допомагає з ними боротися. Він стверджує, що багато пацієнтів сприймають нервові звички як нагороду, тимчасове відволікання або полегшення. Іншими словами, вони знаходять задоволення в тому, що можуть дозволити собі поклацати зубами або суглобами.

Людина може припинити здійснювати ту чи іншу дію, якщо її про це попросити або вказати на негативні наслідки. Позбутися від деяких нервових звичок можна своїми силами.

Важкі випадки вимагають медичного втручання. Якщо нав’язливі звички не є побічною дією наркотичних або лікарських засобів, лікар в першу чергу допомагає пацієнтові визнати наявність у нього проблеми зі здоров’ям. Він просить пацієнта описати звичку в найдрібніших подробицях, зачіпаючи в тому числі емоції і думки.

У боротьбі з нервовою звичкою важливо зрозуміти, в яких випадках вони проявляються. Потрібно з’ясувати, чому вона змушує людину нервувати, і спробувати виправити ставлення до подібних ситуацій.

Крім того, лікарі також часто практикують вироблення протилежних звичок. Разом з пацієнтом вони підбирають більш прийнятну дію, яка пригнічує нервову звичку. Наприклад, стискання м’ячика замість поклацування суглобами.

Вчені сходяться на думці, що будь-яка нав’язлива звичка сигналізує про такі емоції людини, як страх, роздратування, нудьга, печаль, хвилювання, напруга. Саме розпізнавання цього сигналу допоможе впоратися з проблемою.

Поділитися:

Додати коментар