Yak Prosto

Корисний сайт
Перша допомога при опіку як лікувати

Перша допомога при опіку: як лікувати?

Поділитися:

Отримали опік? Важливо знати, правила першої допомоги при опіках, щоб допомогти постраждалому. Перша допомога при опіку: як лікувати?

Перша допомога при опіку як лікувати
Перша допомога при опіку: як лікувати?

Опіки – це не завжди результат необережного поводження з вогнем або порушення правил безпеки при роботі з хімічними речовинами. Часто опіки можна отримати через халатність сторонніх людей.

Але, як би там не було, правила першої допомоги при опіках повинен знати кожен, щоб допомогти собі і людям, що потрапили в біду.

Перша допомога при опіку: як лікувати?

Термічні опіки виходять в результаті впливу високої температури на тіло. Окріп, полум’я, палаючі рідини і гази, розпечений метал, розплавлена ​​пластмаса і поліетилен – все це може спровокувати серйозний термічний опік.

Якщо вогонь або пар знаходяться під тиском, то опік буде важким – в цьому випадку можна обпалити не тільки зовнішні тканини, але і трахеї, а так само носову і ротову порожнини.

Як правило, найчастіше реєструють опіки кінцівок і очей. Опіки тулуба і голови бувають рідше, але саме вони завжди важкі. Якщо опік займає 1/3 поверхні тіла, то нерідко він закінчується летальним результатом.

1 Перша допомога при термічному опіку повинна бути послідовною. Спочатку потрібно позбутися від вогню – залити водою, збити щільною тканиною, закутавши в неї потерпілого. Після цього необхідно позбавити людину від одягу, роблячи це дуже обережно, розрізаючи там, де потрібно. Не можна смикати тканину, не можна її зривати. Це може пошкодити шкірні покриви і заподіяти додатковий біль. Якщо якісь частини одягу не відходять, їх краще залишити в спокої, акуратно обрізавши тканину навколо.

Повністю позбавлятися від одягу не варто, навіть якщо на вулиці не холодно. Найменший подув вітерцю може спровокувати шок у потерпілого, не кажучи вже про значне охолодження.

Місця із опіком закривають стерильною сухою пов’язкою, щоб уберегти їх від інфекції. Якщо немає спеціальної пов’язки, то згодиться чиста, пропрасована з двох сторін, бавовняна тканина.

2 Ні в якому разі не можна торкатися до опіків руками, проколювати пухирі, мазати їх будь-якими жирами тваринного і рослинного походження. Ні вазелін, ні рослинне масло, ні гусячий жир не принесуть зовсім ніякої користі. Вони не полегшать біль, також не посприяють швидкому затягування уражених місць. А ось поширити інфекцію і утруднити лікування – можуть.

Якщо опік не значний, то уражене вогнем місце червоніє і припухає, але чутливість і кровообіг при цьому зберігаються. Обпечену ділянку в цьому випадку потрібно помістити в прохолодну воду хвилин на 15, після чого накласти на неї примочку зі спиртом, розчином перманганату калію або з риванолом. Це значно зменшить біль від опіку.

Якщо опіки великі і глибокі, що супроводжуються сильними ушкодженнями шкірних покривів і тканин, то потерпілого потрібно обернути в чисте, пропрасоване простирадло і укласти в найбільш зручному для нього положенні, попередньо постеливши під нього міцну тканину (ковдру, брезент тощо), для зручності подальшого транспортування. Після цього потрібно вкрити потерпілого і дати попити. Рідини повинно бути багато.

3 Після надання першої допомоги, хворого необхідно транспортувати до лікарні. Для цього його укладають в максимально зручному положенні, на ту частину тіла, що не постраждала. Опіки буде сильно тягнути, тому положення повинно бути таким, щоб це не сильно відчувалося. Використовуючи тканину під постраждалим, його перекладають на ноші. Під час перевезення необхідно стежити за станом хворого і проводити профілактику шоку.

Перша допомога при хімічному опіку: як лікувати?

Хімічний опік – це результат попадання на тіло концентрованих кислот і лугів, а також фосфору і деяких солей важких металів. Кислота соляна і сірчана, оцтова, азотна і карболова, їдкий калій і їдкий натрій, нашатирний спирт і негашене вапно, срібла нітрат, цинку хлорид – все це може стати причиною травми.

Наскільки важким може бути опік, можна судити за ступенем концентрації речовини, а також тривалості його впливу на тіло. Серйозні наслідки може викликати попадання цих речовин на слизові оболонки, шию  і долоні.

Перша допомога при хімічному опіку залежить від речовини. Якщо це кислота, то потрібно обмити опік проточною водою протягом 15-20 хвилин. Виняток становить тільки сірчана кислота. Якщо опік був спровокований нею, то вода тільки погіршить ситуацію. Сірчана кислота в сукупності з водою виділяє тепло, і це посилить опік. Тут можна застосувати розчин лугів – мильну воду, розчин соди. Будь-який луг нейтралізує кислоту, тому цей рецепт підійде для обробки всіх кислотних опіків.

Якщо опік був спровокований лугом, його промивають водою і нейтралізують слабким розчином (приблизно 2%) оцтової або лимонної кислоти.

Опіки фосфором мають особливий характер. За рахунок того, що фосфор спалахує в повітрі, опік стає не тільки хімічним, а й термічним. В цьому випадку, обпалену частину тіла опускають у воду і видаляють фосфор за допомогою вати або палички. Можна змивати фосфор і водяним струменем. Після цього опік обробляють розчином мідного купоросу, концентрація якого повинна бути 5%, і накривають його сухою стерильною пов’язкою. Змащувати опік жиром і мазями не можна – це допоможе всмоктуванню фосфору.

Опік негашеним вапном обробляють маслом – рослинним або тваринного походження. Воду на такий опік лити не можна. Після того, як всі шматочки вапна видалені, рану закривають марлевою пов’язкою.

У будь-якому випадку, після надання першої допомоги потерпілому, необхідно звернутися в лікарню.

Увага! Статті, які мають медичний характер надаються виключно, як довідкові матеріали і не являються, консультацією, обстеженням, діагностикою або призначенням лікаря. Інформація на сайті не замінює професійну консультацію у лікаря, не може бути використана для самостійного призначення діагнозу, медикаментозного чи іншого лікування. Незалежно від обставин Адміністрація сайту та автори матеріалів не несуть відповідальності за будь-які вчинені збитки, що виникли у користувача під час використання данних матеріалів. Обов’язково зверніться до лікаря!
Поділитися:

Додати коментар