Yak Prosto

Корисний сайт
Що робити, якщо у дитини температура?

Що робити, якщо у дитини температура?

Поділитися:

Підвищена температура – ознака правильної імунної реакції, якщо мова про інфекції. Дізнайтесь, що робити, якщо у дитини температура?

Що робити, якщо у дитини температура?
Що робити, якщо у дитини температура?

Відповідаємо на головні питання про дитячу температуру: коли висока температура стає небезпечною, які ліки купувати в аптеці і чи варто прислухатися до порад бабусь.

Що вважати високою температурою?

Для початку розберемося, що температура є у кожного з нас і в нормі вона не обов’язково 36,6 ° C. Це «середнє по лікарні» значення, тому що у здорової людини вона може коливатися від 36,1 до 37,2 ° C і навіть змінюватися протягом дня. Наприклад, підвищуватися після їжі або великих навантажень.

Коли ми говоримо «у дитини температура», то маємо на увазі лихоманку – стан, при якому температура тіла підвищена, тобто градусник під пахвою показує більше 37,2 ° C.

Якщо ставити градусник ректально (в пряму кишку) або вимірювати температуру в вусі, то значення зазвичай вище. Тоді лихоманка – показники більше 38 ° C. При оральному (в роті) вимірі – вище 37,8 ° C.

Чому підвищується температура?

Лихоманка – це захисна реакція організму, як правило, на різні інфекції. При високій температурі бактеріям і вірусам важче виживати, ось організм і запускає процес, який знищує небезпечні мікроорганізми, а заодно активує імунну систему.

Температура у дітей підвищується частіше через респіраторні вірусні інфекції. Але це не обов’язково: лихоманка проявляється при безлічі інших захворювань. Крім інфекцій, в температурі можуть бути винні травми, перегрівання, онкологічні, гормональні та аутоімунні захворювання і навіть деякі ліки, у яких так проявляються побічні ефекти.

Як зрозуміти, що у дитини температура?

Дорослі помічають високу температуру по особливим симптомам:

 • Слабкості.
 • Головного болю.
 • Почуттю ознобу і тремтіння.
 • Втрати апетиту.
 • Болі в м’язах.
 • Пітливості.

Діти, які вже вміють розмовляти, можуть поскаржитися на неприємні відчуття. Але температура піднімається і у немовлят, які не вміють описувати свій стан.

Привід виміряти температуру – незвичайна поведінка дитини:

 • Відмова від споживання їжі.
 • Плаксивість, дратівливість.
 • Сонливість, втома, пасивність.

Не можна говорити про лихоманку на підставі поцілунку в лоб. Високу температуру показує тільки термометр.

Коли і навіщо знижувати температуру?

Підвищена температура – ознака правильної імунної реакції, якщо мова про інфекції. Тому її не слід знижувати, щоб не відкладати одужання. Зазвичай давати жарознижуючі має сенс після того, як температура підвищилась, безпечне застосування жарознижуючих засобів у дітей до 39 ° C – це дані ректального вимірювання. Коли температуру перевіряють під пахвою, лікарі рекомендують знижувати її після 38,5 ° C, але не раніше. Не переживайте, сама по собі лихоманка не така вже страшна.

Багато хто боїться, що висока температура зашкодить клітинам мозку. Але, за даними ВОЗ, для дітей вона безпечна, поки не досягне 42 ° C.

Лихоманка – не самостійне захворювання, а тільки його симптом. Коли температуру знижують ліками, прибирають зовнішні прояви хвороби, але не лікують її.

У рідкісних випадках занадто висока температура у дітей призводить до фебрильних судом – мимовільних скорочень м’язів. Виглядає це моторошно і доводить батьків до непритомності, але в основному напади припиняються самі собою і не мають наслідків. Викликайте медиків і стежте, щоб дитина не поранила себе: покладіть її на бік, притримуйте, розкрийте щільний одяг. В рот нічого пхати не треба, це тільки збільшує ризик травм.

Але лихоманку всі переносять по-різному: хтось і при 39 ° C на градуснику може бачити і гратись, хтось при 37,5 ° C лежить і не може поворухнутися. Тому знижувати температуру треба заради зручності і поліпшення самопочуття дитини.

Якщо дитина нормально себе почуває, то нічого з високою температурою робити не треба.

Що робити, якщо у дитини температура?

Самий простий, швидкий і ефективний спосіб – дати дитині жарознижуючі на основі ібупрофену або парацетамолу. Їх випускають в формах, які зручно застосовувати дітям: солодкі сиропи або свічки. Будьте уважні, якщо даєте дитині сироп: смакові добавки та барвники можуть викликати алергію.

Ні в якому разі не перевищуйте дозування ліків. Розраховується воно зазвичай виходячи з ваги дитини. Діти, особливо дошкільнята, можуть сильно відрізнятися за вагою навіть в одному віці, тому орієнтуйтеся саме на кількість кілограмів, а не років.

Пам’ятайте, що для дії ліків потрібен час: від 0,5 до 1,5 години. Отже, не потрібно перемірювати температуру через 10 хвилин після прийому таблетки.

Використовуйте мірні стаканчики, ложки та шприци, які йдуть в комплекті з ліками. Не набирайте ліки в темряві або в чайну ложку на око: завжди треба знати, скільки і яких медикаментів ви дали дитині.

Щоб не довести до передозування, не давайте малюкам комбіновані ліки від симптомів застуди. У їх складі вже є парацетамол або інший жарознижуючий засіб, так що легко не помітити, що ви переборщили з дозою, якщо одночасно дати кілька ліків.

Парацетамол та ібупрофен можна застосовувати в один день, але не захоплюйтеся і не давайте дитині все відразу. Якщо, наприклад, ви дали парацетамол, а він не дуже допоміг, то, коли прийде час нової дози жарознижуючого, дайте ібупрофен (або навпаки).

Не давайте аспірин і анальгін: від них у дітей можуть розвиватися серйозні побічні ефекти.

Є ще фізичні методи, правда, малоефективні: протерти дитині долоні і стопи вологим рушником, покласти холодний компрес на лоб. Тільки не беріть для цього лід, досить просочити рушник водою кімнатної температури.

Коли викликати лікаря?

Досвідчені батьки знають, що з легкими ГРВІ можна впоратися самостійно, в домашньому режимі. Лікар в таких випадках буває потрібен тільки для того, щоб виписати довідку або лікарняний для батьків. Але все ж педіатра потрібно викликати, якщо:

 • Вам потрібно отримати пораду лікаря, заспокоїтися. Або ви просто думаєте, що дитині потрібна лікарська допомога.
 • Температурить дитину, якій менше трьох місяців.
 • Дитині менше півроку, а температура вище 38 ° C тримається більше 1 дня.
 • Дитині менше року, а температура вище 39 ° C тримається більше 1 дня.
 • У дитини з’явився висип.
 • Разом з температурою є важкі симптоми: нестримний кашель, блювота, сильний біль, світлобоязнь.

Коли треба дзвонити в швидку?

Терміново звертатися за допомогою треба, якщо:

 • Температура дісталася до високих значень (більше 39 ° C) і після прийому жарознижуючих продовжує підніматися.
 • У дитини сплутаність свідомості: вона занадто сонлива.
 • З’явилися труднощі з диханням або ковтанням.
 • До температури додалася блювота.
 • З’явився висип у вигляді маленьких синців, яка не зникає при натисканні на шкіру.
 • Почалися судоми.
 • З’явилися ознаки зневоднення: дитина рідко ходить в туалет, у неї сухий рот з червоним язиком, вона плаче без сліз.

Як допомогти дитині з температурою?

Головне, чим ми можемо допомогти при боротьбі з температурою, – усунути її причину. Якщо справа в бактеріальній інфекції, потрібні антибіотики (тільки за призначенням лікаря). Якщо винні інші захворювання, їх треба лікувати. І тільки віруси проходять самі собою, просто треба підтримати організм, який ці віруси знищить.

1 Дайте тепле пиття

При високій температурі волога, яка є в тілі людини, випаровується швидше, тому є ризик зневоднення. Це особливо актуально для дітей: вони маленькі і, щоб втратити 10% рідини, їм потрібно зовсім небагато. При нестачі води пересихають слизові, дихати стає важче, дитині нічим потіти, тобто вона не може сама витрачати тепло. Тому тепле пиття при температурі – це дуже і дуже важливо.

Частіше давайте дитині соки, компоти, чай, воду, умовляйте випити хоча б кілька ковтків. Грудничкам потрібно частіше пропонувати груди, але, якщо дитина відмовляється, краще дати їй води або спеціального напою, ніж чекати, коли вона повернеться до грудного молока.

2 Купіть зволожувач

Щоб не посилювати втрати рідини з диханням (а ми видихаємо пар, в якому багато вологи зі слизових), зволожуйте повітря в кімнаті. Щоб утримувати відносну вологість на рівні 40-60%, найкраще купити спеціальний зволожувач повітря. Але можна спробувати і інші способи.

3 Прибирання

Кожен день проводьте вологе прибирання в кімнаті: мийте підлогу і збирайте пил. Це потрібно знову ж для полегшення дихання. Не бійтеся відкривати кватирки і провітрювати. Свіже повітря особливо необхідне людині, у якої організм бореться з хворобою, адже провітрювання – це один із способів дезінфекції приміщення. Від відкритої кватирки не стане гірше, а от від гарячого, сухого і повного мікробів повітря – стане.

До речі, дитину можна купати, якщо у неї піднялася температура.

Звичайно, коли малюк хоче спати і лежати, не треба тягти його в ванну кімнату. Але якщо загальний стан нормальний, дитина рухається і грається, митися можна.

4 Дотримуйтеся дієти

Годуйте дитину здоровою їжею: не давайте багато цукерок тільки тому, що він хворіє. Якщо у малюка немає апетиту, не треба примушувати їсти. З’їдений через силу обід ніяк не допоможе впоратися з інфекцією. Краще зваріть курячий бульйон і поїть їм дитину: це і рідина, і їжа, і допомога в боротьбі із запаленням.

Чого не можна робити при температурі?

Кращий спосіб без проблем і втрат пережити неприємний період хвороби – забезпечити дитині хороший догляд. Чомусь (за традицією, за підказкою бабусь, за порадами з форумів) багато шкідливих дій вважаються обов’язковими при лікуванні температури. Як не наробити помилок:

1 Не закутуйте дитину. Якщо температура висока, то теплий одяг і дві ковдри тільки погіршать процес. Краще умовте випити ще чашечку теплого компоту.

2 Не ставте поруч з дитиною обігрівач. Взагалі, якщо температура в кімнаті вище 22 °C, треба її знижувати. Для дитини з лихоманкою буде краще, якщо в кімнаті буде 18-20 °C: вдихання такого повітря не пересушить слизові.

3 Не парьте ноги, не змушуйте дихати над каструлею з чимось гарячим, не ставте гірчичники: ці процедури не мають доведеної ефективності, а ризик обпектися і перегрітися вище, ніж будь-яка можлива користь. До того ж це неприємні заняття, а дитині і без того погано. Якщо ви дуже хочете допомогти малюкові, краще придумайте, як його розважити, коли йому важко.

4 Не розтирайте дитину оцтом і горілкою. Ці способи допомагають мало, але вони дуже токсичні для дітей.

5 Не вкладайте дитину в ліжко, якщо вона туди не хоче. Хворий сам пропише собі постільний режим. Якщо ж у нього є сили гратися, то це добре.

Що робити, якщо температура піднялася після щеплення?

Деякі вакцини викликають тимчасові реакції організму – почервоніння в місці уколу, дратівливість, невелике підвищення температури. Це не ускладнення, все пройде само собою за 1-3 дні.

Усувати неприємні симптоми можна так само, як у випадку з будь-якою іншою температурою: жарознижувальними засобами і відповідним режимом.

Зазвичай температура після щеплення підіймається не вище 37,5 °C. Але якщо температура росте, зверніться до лікаря.

Увага! Статті, які мають медичний характер надаються виключно, як довідкові матеріали і не являються, консультацією, обстеженням, діагностикою або призначенням лікаря. Інформація на сайті не замінює професійну консультацію у лікаря, не може бути використана для самостійного призначення діагнозу, медикаментозного чи іншого лікування. Незалежно від обставин Адміністрація сайту та автори матеріалів не несуть відповідальності за будь-які вчинені збитки, що виникли у користувача під час використання данних матеріалів. Обов’язково зверніться до лікаря!
Поділитися:

Додати коментар